
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 700 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 60 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 40 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 2373
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12470
Ext.Price$0.12470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12470 | $0.12470 |
| 10 | $0.11104 | $1.11040 |
| 50 | $0.09888 | $4.94400 |
| 100 | $0.08732 | $8.73200 |
| 500 | $0.07712 | $38.56000 |
| 1000 | $0.07346 | $73.46000 |
| 3000 | $0.06997 | $209.91000 |
| 5000 | $0.06605 | $330.25000 |
